Ak sa chcete pridať k úspešným investorom do zlata, prečítajte si nášho sprievodcu.
V tomto článku o investičnom zlate preberieme všetko, čo potrebujete vedieť o investovaní do zlata, vrátane jeho histórie, minulej výkonnosti, výhod/nevýhod a ďalších informácií.
Na konci tejto príručky budete mať informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste mohli začať investovať do zlata komodity.
OBSAH ČLÁNKU:
Ako začať investovať do zlata
Investovanie do zlata nie je vhodné pre každého. Keď však zhodnotíte svoju finančnú situáciu a zistíte, že výhody prevažujú nad nevýhodami, môže to byť rozumný krok.
Ako teda najvýhodnejšie investovať do zlata?
Odporúčame Vám investovať skôr online ako kupovať fyzické zlato a to z nasledovných dôvodov.
Prečo nie je fyzické zlato pre investorov dobrý nápad ?
Zlaté tehličky majú v cene započítané tzv. prémium, to znamená že ich cena je o dosť navýšená od aktuálnej trhovej spotovej ceny zlata. Navyše zlaté mince sú ešte drahšie než tehličky pretože mince majú navyše ešte zberateľské prémium. Zlaté mince a tehličky si musíte si ich dať poslať, predajca teda vie kde bývate.
Následne by ste si ich nemali nechávať doma čím vám rastú náklady, banky na Slovensku pýtajú poplatok od 50€ ročne za prenájom bezpečnostnej schránky a ceny každým rokom stúpajú pretože počet schránok je obmedzený….Zlato ako dlhodobá investícia, znamená platiť banke aspoň 10 rokov za prenájom schránky, s tým určite počítajte.
Samozrejme investičné zlato môžete zakopať na záhrade ale dá sa nájsť detektorom kovov to je už iná kapitola…
Online spôsob investovania je oveľa pohodlnejší a pomôže vám vyhnúť sa nákladom na poistenie, poplatkom za skladovanie v bankovom trezore atď.
Výhody online investovania:
- Jedným klikom na obchodnej platforme zlato nakúpite, jedným klikom predáte
- Minimálne poplatky rádovo v desatinách percenta
- Odpadajú presuny medzi trezormi v banke, vysoké bankové poplatky
- Nemusíte sa strachovať že vám ho zlodeji ukradnú z domu
Jediná nevýhoda je že online zlato si nemôžete poťažkať v rukách a kochať sa ním.
Ktorú obchodnú platformu zvoliť na online investovanie do zlata ?
Keď používateľov učíme, ako investovať do zlata, vždy odporúčame platformu eToro.
Táto obchodná platforma pretože patrí medzi najrenomovanejšie v branži je bezpečná a ponúka dlhodobé investovanie do zlatých ETC fondov ktoré kopírujú cenu zlata a majú mizivé poplatky, ale umožní vám aj obchodovanie zlatých CFD.
Drvivá väčšina brokerov dnes ponúka len CFD deriváty na zlato, preto odporúčame eToro.
Podľa mňa je eToro platforma je používateľsky prívetivá, ponúka okrem zlata aj mnoho kryptomien, akcie a forex. Navyše je regulovaná a poistená a tým pádom je bezpečná pre vaše peniaze.
Investovanie do zlata cez online obchodnú platformu eToro – 3 jednoduché kroky
Tu je návod krok za krokom, ako investovať do zlata prostredníctvom eToro:
1. Vytvorte si účet na obchodnej platforme eToro
Kliknutím sem sa zaregistrujte a vytvorte si účet. Budete musieť poskytnúť ďalšie informácie a odpovedať na otázky týkajúce sa vašej investičnej stratégie.
2. Uskutočnite svoj prvý vklad (min. 50€)
Najprv sa môžete pohrať s fiktívnymi peniazmi, no pre seriózne investovanie budete musieť vykonať vklad. Prejdite vľavo dole na stránku „Vklad peňazí“ a určte, ktorý spôsob prevodu chcete použiť (PayPal, bankový prevod, debetná karta atď.). Odporúčame prevod v USD, aby ste sa vyhli poplatkom.
3. Uskutočnite nákup zlatého ETF
Akonáhle váš vklad bude na obchodnú platformu, môžete uskutočniť nákup. Určite, či chcete kúpiť zlato ako akcie, EFT alebo CFD. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, môžete si pozrieť historické údaje a zadať sumu, ktorú chcete kúpiť.
História zlata ako najlepšieho uchovávateľa hodnoty
V histórii bolo zlato jedným z najznámejších znakov bohatstva. Preto niet divu, že dnešní investori vkladajú svoje peniaze do tejto cennej komodity.
Skôr ako sa naučíte investovať do zlata, mali by ste pochopiť, prečo je táto komodita taká cenná. Pozrime sa na históriu zlata ako aktíva.
V dávnych dobách sa ľudia spočiatku spoliehali na výmenný systém. Postupom rokov si však uvedomili, že potrebujú pohodlnejší spôsob platenia za tovar a služby.
Zlato sa ukázalo ako ideálny spôsob, ako uľahčiť obchodovanie. Ľudia ho považovali za cenné, pretože sa ťažko hľadalo, ale bolo ho dosť na to, aby bolo v širokom obehu. Táto komodita bola tiež ideálnym kovom, pretože nehrdzavie a je estetická.
Keď sa rozšírili papierové meny, bolo bežné, že lesklý kov bol na pozadí každej vytlačenej bankovky. Hoci spoločnosti tento „zlatý štandard“ do veľkej miery zrušili, kov je cenný dodnes. Investori si môžu kúpiť fyzické zlato/šperky, hoci bežnou praxou sa stáva investovanie do tejto komodity prostredníctvom akcií, EFT atď.
Historická výkonnosť zlata
Teraz sa pozrime na minulú výkonnosť zlata.
Zapamätajte si, že zlato ako komodita má najväčšiu hodnotu ako dlhodobé aktívum. Zlato teda neodporúčame kúpiť na rok či dva a očakávať závratné zisky.
Na pochopenie hodnoty stačí preskúmať historické trhové trendy.
Napríklad za posledných 15 rokov sa cena zlata zvýšila o viac ako 330 %. Na druhej strane, index Dow Jones Industrial Average zaznamenal nárast len o 153 %.
Všimnite si, že DJIA zaznamenal za posledných 30 rokov väčší nárast (991 % v porovnaní s 360 % v prípade zlata). Bez ohľadu na to sa dá predpokladať, že zlato môže dosahovať dobré výsledky v dlhodobom horizonte.
Aj keď má táto komodita tendenciu držať si svoju hodnotu, nie je to bez rizika.
Kolíše rovnako ako každý iný typ investície. Zoberme si napríklad jeho cenový pokles, ktorý sa začal koncom roka 2012. Najnižšiu hodnotu dosiahla komodita v roku 2015 a potom sa pôsobivo vrátila späť.
Hodnotu $2000 znovu zlato dosiahlo v roku 2020 v súvislosti s COVID-19 a obavami o finančný systém, po tom ako sa trhy dozvedeli že hlavné centrálne banky na pomoc ekonomikám pripravili masívne tlačenie peňazí (znehodnocovanie mien).
Zlato ako poistka proti inflácii
Mnohí investori využívajú zlato ako zabezpečenie proti inflácii. Aby sme pochopili prečo, definujme si infláciu.
Inflácia je stav, keď kúpna sila peňazí v priebehu času klesá. Je prirodzenou súčasťou každej ekonomiky na svete.
V boji proti inflácii sa investori obracajú na nákup vzácnych aktív ako zabezpečenie proti inflácii. Zabezpečenie proti inflácii vyžaduje, aby investori nakupovali aktíva, ktoré zachovajú hodnotu ich peňazí (alebo dokonca zvýšia hodnotu ich peňazí).
Zlato je účinným zabezpečením proti inflácii, pretože má tendenciu zvyšovať svoju hodnotu. Ak ho však nakúpite, musíte sa v správnom čase skloniť, aby ste si zabezpečili, že dostanete svoju istinu (a dúfajme, že aj niečo navyše).
Prečo investovať do zlata
Skôr ako sa naučíte investovať do zlata, mali by ste pochopiť, či sa vám táto investícia oplatí riskovať. Nižšie sa dozviete, prečo by ste sa mali do zlata pustiť. Dotkneme sa aj toho, prečo sa niektorí investori od tejto komodity držia ďalej.
Výhody investovania do zlata
Ako sme už spomenuli na začiatku, táto komodita je výhodná, pretože pomáha investorom bojovať proti inflácii. Môže byť tiež kľúčom k diverzifikácii vášho portfólia.
Komodita pomáha zmierňovať riziko, keďže má tendenciu mať negatívnu koreláciu s inými druhmi investícií. Spomeňte si napríklad, čo sa stalo na trhu v 70. rokoch minulého storočia – ceny zlata prudko vzrástli, zatiaľ čo akcie prudko klesli. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia to bolo naopak.
Medzi ďalšie výhody zlatej investície patria:
– Po tejto komodite je vysoký celosvetový dopyt
– produkcia zlata je obmedzená, čo zabezpečuje, že ponuka nebude nikdy príliš vysoká
– Ľudia po celom svete zlato považujú za bezpečnú alternatívu, keď papierové meny začnú strácať hodnotu
Nevýhody investovania do zlata
Mali by ste si uvedomiť, že zlato ako komodita nie je spôsobom, ako zbohatnúť. Ako každá investícia je aj investícia do zlata spojená s rizikom.
Najmä zlato je z krátkodobého hľadiska volatilné. Pre väčšinu investorov je ťažké načasovať nákup tak aby kúpili keď sú ceny na dne. Jediný overený spôsob ako dosiahnuť zisk je, ak držia zlatú investíciu dlhšie ako 5 rokov.
Medzi ďalšie nevýhody investovania do zlata patria:
– Zlato nevypláca dividendy, rentu ani iný druh výnosu
– Vlastníctvo fyzického zlata je spojené s nepohodlím a vysokými nákladmi
Záver
Investovanie do zlata nie je rozhodnutie, ktoré by ste mali urobiť na ľahkú váhu. Vzhľadom na krátkodobú volatilitu tejto cennej komodity a nevyplácaniu dividend by ste mali zhodnotiť svoje finančné ciele a určiť, či je to pre vás správny krok.
Pokiaľ plánujete nákup na dlhšie obdobie, zlato môže byť skvelou príležitosťou pre všetkých investorov.